Ceturtdiena, 25.04.2024

Sākums | Rakstu katalogs | Reģistrācija | Ieeja| RSS
     
Izvēlne
Kategorijas
Citāti [1]
Dažādi [15]
Vēsture [2]
Noderīgi [0]
Smieklīgi [12]
Anekdotes [9]
Interesanti [16]
»

Jaunākās Filmas
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Filmas Info
Jaunākie Video
Videoklipi

BUTCHER BABIES- "Yorktown"

Kategorija: Ārzemju muzikas

Videoklipi

Jim Yosef & EMM - Shudder

Kategorija: Ārzemju muzikas

Videoklipi

DK-Zero: iFeel

Kategorija: Ārzemju muzikas

Videoklipi

Chapter & Verse - Lights Go Out

Kategorija: Ārzemju muzikas

Videoklipi

Diviners & Azertion - Feelings

Kategorija: Ārzemju muzikas

Jaunākie Raksti
Raksti

Vienkārši ļoti noguris

Kategorija: Anekdotes

Raksti

Liene Candy

Kategorija: Dažādi

Raksti

Ke$ha

Kategorija: Dažādi

Raksti

The Prodigy

Kategorija: Dažādi

Raksti

Keitija Perija / Katy Perry

Kategorija: Dažādi

Sākums » Raksti » Interesanti

Ārpuszemes civilizāciju meklējumi
Radiodiapazona izvēle

Ļoti ticams, ka citas civilizācijas izvēlēsies raidīt radioviļņus mikroviļņu diapazonā, jo raidīšana šajā diapazonā neprasa lielu enerģijas patēriņu un ir iespējams izveidot augstjutīgus uztverošos radioteleskopus. Taču svarīgāki ir kosmiskie faktori: mikroviļņu signāls iet cauri starpzvaigžņu videi gandrīz bez slāpēšanas un 0,5 - 60 gigahercu (GHz) frekvencē kosmiskais trokšņu fons ir vismazākais. Zemes atmosfēra absorbē mikroviļņus frekvencēs virs 12 GHz, tomēr astronomu rīcībā paliek pietiekami plašs "logs", turklāt šī loga vidū atrodas zīmīgas šauras starojuma joslas, kurās staro starpzvaigžņu ūdeņradis H (1,420 GHz) un hidroksilgrupa OH (1,612 - 1,721 GHz). Tā kā šis starojums Galaktikā ir ļoti izplatīts, daudzi zinātnieki domā, ka citplanētiešu radioastronomi to izvēlēsies kā standartu un pieskaņos tam savas raidījumu frekvences. Lielākajā daļā SETI projektu (angl.Search for ExtraTerrestrial Intelligence - ārpuszemes civilizāciju meklējumi) signālus meklē pa vidu šīm frekvencēm vai blakus tām.

Var pieņemt, ka citas civilizācijas izvēlēsies raidīt nevis visos virzienos, bet koncentrēs radiostarojumu šaurā kūlī, tādējādi padarot to spēcīgāku un uztveramu lielākā attālumā. Ja civilizācijas tehniskās iespējas ir aptuveni tādas pašas kā mūsējai, tā noteikti var atļauties raidīt signālu ar 300 kW jaudu. Šādu signālu ar Zemes lielākajiem radioteleskopiem var uztvert 1000 gaismas gadu attālumā.

Dažu gaismas gadu attālumā var uztvert arī visos virzienos vērstu un mazākas jaudas signālu. Ja pie vienas no Saulei tuvākajām zvaigznēm atrastos kāda civilizācija un viņu raidītāji būtu vismaz tikpat jaudīgi kā mūsējie, mēs pat varētu skatīties viņu televīziju! Analogi arī citplanētieši var uztvert mūsu televīzijas un radio raidījumus. Tiesa, pēdējo gadu sakaru tehnikā vērojama tendence ieviest vērstu signālu pārraidi (kabeļtelevīzija, satelīttelevīzija), kas ir loģiski no enerģijas izmantošanas efektivitātes viedokļa. Tādā gadījumā signāli nonāk tikai pie patērētāja un uz sāniem neizplatās.

Signāla mākslīguma pazīmes

Visticamāk, ka tas būs signāls ļoti šaurā, varbūt tikai dažus hercus platā frekvenču joslā. Raidīšana vienā frekvencē prasa mazāku enerģijas patēriņu nekā plašā frekvenču spektrā, turklāt tā būtu acīmredzama signāla mākslīguma pazīme, jo dabiskie radiosignāli, kurus izstaro dažādi debess ķermeņi, ir daudz "platāki". Šādu signālu arī vieglāk izdalīt uz trokšņu fona. Pēc stipruma signāls var būt nemainīgs (vienkāršs paziņojums "te mēs esam" vai arī pulsējošs (satur kodētu informāciju). Tā kā raidošais un uztverošais debess ķermenis viens pret otru nav nekustīgi (zvaigznes pārvietojas kosmosā, Zeme riņķo ap Sauli), Doplera efekta dēļ signāla uztveršanas laikā mainīsies tā frekvence. Un, beidzot, tā kā SETI meklējumos parasti izmanto nekustīgus teleskopus, Zemes rotācijas dēļ signāls pakāpeniski ienāks radioteleskopa "redzeslaukā" un izies no tā, līdz ar to signāls pastiprināsies un pēc tam vājināsies.

Kā varētu izskatīties mākslīgs radiosignāls? Tas ir signāls ļoti šaurā frekvenču joslā; tas pulsē, tātad, satur kodētu informāciju; raidītāja un uztvērēja savstarpējās kustības dēļ tā frekvence lēni mainās; uztveršanas sākumā signāls pastiprinās, bet beigās - vājinās.

Civilizāciju meklējumu problēmas

Kopš 1960. gada ASV, Krievijā, Austrālijā un citās valstīs realizēti aptuveni 70 dažādi civilizāciju meklēšanas projekti, kuros ir pārmeklētas Saulei tuvākās zvaigznes vai arī veikti sistemātiski debess apskati, taču tie spējuši padarīt tikai niecīgu vēlamo pētījumu daļu. SETI problēmu bieži salīdzina ar adatas meklējumiem siena kaudzē pat nezinot, vai adata tur ir.

Pirmkārt, kaut arī jaunākajos SETI projektos radioteleskops uztver signālu vienlaikus vairākos miljonos kanālu, kopējā frekvenču josla vienalga ir diezgan šaura - tikai dažas simtdaļas gigaherca.

Otrkārt, signāls var pienākt no vienas debess puses, bet radioteleskops tajā brīdī var būt pavērsts citā virzienā. Tikai ilgākā laika periodā (vairākos mēnešos vai gados) vismaz vienu reizi tiek pārskatīta kaut cik ievērojama debess daļa.

Un, treškārt, teleskopu un uztverošās aparatūras jutība ir ierobežota, tāpēc "ieskatīšanās dziļums" kosmosā arī ir ierobežots. Cik tieši tas ir liels, to mēs nezinām, jo tas ir atkarīgs no citplanētiešu potenciālo raidītāju jaudas.

Kosmiskā "siena kaudze". SETI projektu iespējas ir ierobežotas. Katrā no tiem tiek pārskatīta salīdzinoši šaura frekvenču josla un aplūkota ierobežota debess sfēras daļa. Ierobežota ir arī aparatūras jutība, no kuras atkarīgs meklēšanas dziļums (attālums) un līdz ar to arī novēroto zvaigžņu skaits.

Noslēpumainais signāls

1977. gada 15. augustā Ohaio radioastronomijas observatorijas zinātnieki 1,420 GHz frekvencē uztvēra spēcīgu signālu, kuru radioteleskops fiksēja tikai īsu brīdi, jo, Zemei griežoties, signāla avots izgāja no teleskopa "redzeslauka". Uz lentas, kurā tas reģistrēts, zinātnieki uzrakstīja sajūsmas pilnu komentāru "Wow!", tāpēc signāls iegājis vēsturē kā Wow signāls. Izdevās noskaidrot, ka to nav noraidījusi lidmašīna, Zemes mākslīgais pavadonis vai kāds cits cilvēka roku radīts objekts. Pie debesīm vietā, no kurienes nāca signāls, nav tuvu zvaigžņu, tomēr šajā virzienā kosmosā izkaisīti vairāki desmiti tālu zvaigžņu. Signāla pierakstā redzamie burti un cipari 6EQUJ5 nenozīmē šifrētu vēstījumu, bet vienkārši to, ka radiosignāla vājākā daļa bija apzīmēta ar cipariem, bet spēcīgākā daļa - ar atbilstošiem burtiem. Lai arī cik ilgi vēlāk radioastronomi "klausījās" attiecīgo debess apgabalu, atkārtots signāls tā arī netika uztverts. Tas ir vienīgais gadījums, kuru var klasificēt kā neizskaidrotu.

Vai Wow signāls, kuru 1997. gada 15. augustā uztvēra amerikāņu astronomi, bija dabiskas izcelsmes vai ārpuszemes civilizāciju raidīts?

Pieņemsim, ka tomēr ir izdevies uztvert un atšifrēt ārpuszemes civilizāciju signālu. Kāds būs mūsu ieguvums no kontakta? Ārpuszemes civilizāciju konstatēšanas faktam būs neapšaubāma ietekme uz mūsu filozofiju un arī reliģiju. Bet mēs nez vai varam cerēt uz lielu izrāvienu tehnoloģiju sfērā, ja arī citplanētieši padalīsies ar mums savās zināšanās. Abpusēju sakaru iespējas ierobežo attālums starp civilizācijām. Kaut arī elektromagnētiskie signāli izplatās ar dabā lielāko iespējamo - gaismas ātrumu, ja attālums līdz tuvākajai civilizācijai ir 1000 gaismas gadi (to var aprēķināt pēc infologā sniegtajiem datiem), tad no jautājuma uzdošanas līdz atbildes saņemšanai paies 2000 gadu. Un nehumanoīdu problēmas un to risinājumi var izrādīties ļoti tāli no mūsu vajadzībām.

Aktīvie sakaru mēģinājumi

1974. gada 16. novembrī ar pasaulē lielāko - Aresibo radioteleskopu 2,380 GHz frekvencē tika nosūtīts vēstījums uz lodveida zvaigžņu kopu Herkulesa zvaigznājā. Tā kā kopā ir aptuveni miljons Saulei līdzīgu zvaigžņu, var cerēt, ka kāds adresāts atradīsies. Vēstījums sastāvēja no 1679 impulsiem un pauzēm. Citplanētiešu matemātiķiem vajadzētu saprast, ka 1679 ir divu pirmskaitļu 23 un 73 reizinājums un, ka vēstījums patiesībā ir 23´73 punktu bildīte, kur impulss jāaizstāj ar melnu punktu, bet pauze - ar baltu (vai otrādi). Vēstījumā ietverta informācija par bināro skaitīšanas sistēmu, ķīmiskajiem savienojumiem, kas ir Zemes dzīvības pamatā, cilvēku izskatu, augumu un skaitu, Saules sistēmas uzbūvi un radioteleskopu, ar ko tika nosūtīts ziņojums. Tā kā zvaigžņu kopa atrodas tālu, vēstījums atradīsies ceļā aptuveni 25 tūkstošus gadu un atbildi, ja tāda pienāks, varēs sagaidīt tikai pēc 50 tūkstošiem gadu.

Aresibo vēstījums. No kreisās uz labo: skaitļi no 1 līdz 10 binārā formā; dzīvībai svarīgu organisko molekulu ķīmiskās formulas; DNS dubultspirāle; cilvēka figūra, garums un Zemes iedzīvotāju skaits; Saules sistēma; radioteleskops.

Meklējumu perspektīvas

Ārpuszemes civilizāciju signālus iespējams meklēt ne tikai radiodiapazonā. Šobrīd ir uzsākti novērojumi optiskajā un infrasarkanajā diapazonā, cerībā ieraudzīt citplanētiešu lāzeru signālus. Visperspektīvākie ir pētījumi infrasarkanajā diapazonā, jo infrasarkanais starojums labi "iet cauri" starpzvaigžņu videi, savukārt pašu zvaigžņu starojums infrasarkanajā diapazonā nav tik stiprs kā redzamās gaismas diapazonā. Lāzers kā starpzvaigžņu sakaru līdzeklis ir ļoti efektīvs, jo tā stars ir ļoti šaurs un monohromatisks (lāzers darbojas noteiktā viļņu garumā). Visticamāk, ka signāls būs modulēts (saturēs informāciju), tāpēc jau šobrīd vairāki teleskopi ASV un Krievijā meklē superīsus (nanosekunžu) lāzeru impulsus. Laiks rādīs, vai jaunais pavērsiens dos rezultātus.

Dreika formula

Amerikāņu astronoms F. Dreiks piedāvāja formulu civilizāciju skaita novērtēšanai mūsu Galaktikā. Šeit to sniedzam nedaudz pārveidotā formā:

n = N * P1 * P2 * P3 * P4 * t / T, kur

n - kontaktus meklējošo civilizāciju skaits Galaktikā;
N - planētu un dzīvības pastāvēšanai piemērotu zvaigžņu skaits Galaktikā;
P1 - tā zvaigžņu daļa, kam ir planētu sistēmas;
P2 - tā planētu sistēmu daļa, uz kurām radusies dzīvība;
P3 - tā biosfēru daļa, kurās dzīvība attīstījusies līdz saprāta līmenim;
P4 - tehnoloģisko līmeni sasniegušo un kontaktēties gribošo civilizāciju daļa;
t - tehnoloģiskas civilizācijas pastāvēšanas ilgums;
T - laika posms, kurā varēja veidoties civilizācijas.
(Attiecība t / T raksturo to, cik liela daļa tehnoloģisko civilizāciju eksistē vienlaikus ar mūsējo, jo ne visas civilizācijas rodas vienlaikus).

Šī formula labi uzrāda problēmas, ar kurām nākas saskarties civilizāciju meklējumos, bet sniedz maz atbilžu, jo lielākā daļa formulā ietilpstošo lielumu ir zināmi slikti vai nav zināmi nemaz.

Galaktikā ir aptuveni 200 miljardi zvaigžņu, taču tikai daļa no tām atrodas "apdzīvojamā zonā". Galaktikas centrālajā daļā, kur zvaigznes izvietotas samērā tuvu, pastāv lielāka iespēja, ka dzīvību iznīcinās zvaigžņu sprādzienu radītā radiācija, komētu bombardēšana un citi efekti. Savukārt Galaktikas perifērijā zvaigžņu un starpzvaigžņu vides sastāvā ir maz smago elementu, kas nepieciešami planētu un sarežģītu molekulu veidošanai. Līdz ar to galaktiskā dzīvības zona atrodas Galaktikas vidusdaļā un Saule atrodas aptuveni tās vidū. Arī šajā zonā ne katra zvaigzne ir piemērota dzīvības attīstībai. Masīvās, karstās zvaigznes evolucionē pārāk strauji. Savukārt mazajām, aukstajām zvaigznēm ir niecīgas ekosfēras. Tas viss liek samazināt piemēroto zvaigžņu skaitu līdz kādiem 10 miljardiem.

Saules apkaimē planētas atrastas tikai 3 procentiem Saules tipa zvaigžņu. Domājams, ka eksoplanētu tomēr ir vairāk, tāpēc pieņemsim, ka P1 = 0,1.

Skaidrs, ka ne visās planētu sistēmās gadīsies planētas, kas būs piemērotas dzīvības attīstībai. Taču, ja reiz apstākļi ir piemēroti, šķiet, ka dzīvības izveidošanās ir augstvarbūtīga. Piemēram, uz Zemes dzīvība radās relatīvi drīz pēc tās izveidošanās. Daži biologi pat uzskata, ka tā izveidojās vairākkārt. Summējot abas domas, pieņemsim, ka P2 = 0,2.

Krietni neskaidrāks ir jautājums par to, vai jebkura dzīvība attīstās līdz saprāta līmenim. Tīri nosacīti pieņemsim, ka P3 = 0,5. Tāpat nav skaidrs, cik liela daļa civilizāciju sasniedz tehnoloģisku līmeni un vēlas stāties kontaktos. Pieņemsim, ka tomēr vismaz puse dara un domā tāpat kā mēs (P4 = 0,5).

Tehnoloģisko civilizāciju pastāvēšanas ilgumu dažādi autori vērtē ļoti atšķirīgi: sākot ar 100 gadiem (kas pagājuši kopš radio izgudrošanas līdz šodienai, kad jau uzkrāts nāvējošs kodolieroču arsenāls) un beidzot ar simtiem miljonu gadu. Ņemsim "logaritmisko vidējo" - 100 tūkstoši gadu.

Galaktikas vecums ir aptuveni 10 miljardi gadu, taču, šķiet, ka laika posms, kurā varēja veidoties civilizācijas, ir tikai pēdējie 5 miljardi gadu, jo pirms tam dzīvības rašanos apdraudēja Galaktikas kodola paaugstinātā aktivitāte un biežie pārnovu sprādzieni. Var izrādīties, ka mūsu civilizācija ir radusies viena no pirmajām.

Visu sareizinot, iegūsim skaitli n = 1010 * 0,1 * 0,2 * 0,5 * 0,5 * 105 / (5 * 109) = 1000. Tas ir ļoti maz. Tiesa, dažādi autori iegūst ļoti dažādus vērtējumus - robežās no vienas civilizācijas (mūsējā) līdz dažiem miljoniem.Ja kontaktus meklējošo civilizāciju skaits Galaktikas apdzīvojamā zonā ir 1000, ir iespējams izrēķināt, ka tādā gadījumā vidējais attālums starp civilizācijām ir aptuveni 2000 gaismas gadi. Tas ierobežo sakaru iespējas - no jautājuma uzdošanas līdz atbildes saņemšanai paies vidēji 4000 gadi.

Iespējams, ka ar civilizāciju mazo skaitu un lielajiem attālumiem var izskaidrot to faktu, ka kosmosā netiek novēroti nekādi efekti, kurus varētu traktēt kā civilizāciju darbības pēdas
Kategorija: Interesanti | Pievienoja: Antikrists (30.04.2012)
Skatījumu skaits: 1561 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Meklētājs
Mini Profils
Viesis


Grupa:
Viesi
Mēs esam priecīgi redzēt jūs šeit. Lūdzu reģistrējies vai autorizējies!

Sveicam Extrā
marekssadovskis
- - - - E X T R A - - - -
Reģistrēts: 25.04.2024
Dzimums : Vīrietis

tomish23
- - - - E X T R A - - - -
Reģistrēts: 08.04.2024
Dzimums : Sieviete

jutabarkane
- - - - E X T R A - - - -
Reģistrēts: 03.03.2024
Dzimums : Sieviete

imantsnalivaiko93
- - - - E X T R A - - - -
Reģistrēts: 26.02.2024
Dzimums : Sieviete

matiss1119
- - - - E X T R A - - - -
Reģistrēts: 01.02.2024
Dzimums : Sieviete

zanesprigule
- - - - E X T R A - - - -
Reģistrēts: 20.12.2023
Dzimums : Sieviete

Gadijuma Bilde

Mūsu Aptauja
Kādā svešvalodā skaties filmas ?


javascript:; javascript:;

Kopumā atbilžu: 307

Jaunākie Seriāli
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Seriāla Info
Jaunākie komentāri

Antikrists
teica :
Iesaku 85 minūtē nedaudz aiz titriem paskatīt kaķi Beezel lol lol lol lol lol

Antikrists
teica :
Iesaku tiešām smieklīga komēdija lol lol lol

Zizzy
teica :
Laba filma. smile
Iesakam Apmeklēt

.

.

Nopelni internetā Latvijā!

...
Reklāma
TAVA REKLAMA
Statistika
. . .


. . .
Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0


. . .

EXTRA.UCOZ.LV © 2024 | ROBOTS.TXT | SITEMAP.XML | KONTAKTI